Uśmiechnięte chmurki
Odważne Kotki
Stokrotki
Kropelki
Wiewiórki

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat."
Janusz Korczak

Przedszkole 172
im. Danuty Wawiłow
01-149 Warszawa
ul.Żytnia 71

tel/fax.22 632 63 63

Aktualności

 

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Krzysztofa Strzałkowskiego.

 

           Ogólnopolski konkurs plastyczny

 pt. „Poezja Danuty Wawiłow  w oczach dziecka”

 

Przedszkole nr 172 im. Danuty Wawiłow w Warszawie zaprasza dzieci 5 i 6 letnie ze szkół i przedszkoli do udziału w Ogólnopolskim Konkursie  Plastycznym pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola m. st. Warszawy. Mamy nadzieję, że zaproponowana przez nas tematyka zainspiruje nauczycieli i dzieci do twórczego działania a także przyczyni się do popularyzacji twórczości Danuty Wawiłow

Regulamin

Organizator konkursu

Przedszkole nr 172 im. Danuty Wawiłow w Warszawie ul. Żytnia 71.

Honorowy Patronat

Wydarzenie objęte Honorowym Patronatem Burmistrza Dzielnicy Wola m.st. Warszawy Krzysztofa Strzałkowskiego.       

  https://wola.waw.pl/

Cele konkursu:

 

Cele konkursu:

Celem konkursu jest rozwijanie zainteresowania  dzieci literaturą, a zwłaszcza poezją oraz zachęcenie do twórczej działalności plastycznej na podstawie utworów poetki Danuty Wawiłow.

Warunki uczestnictwa w konkursie

 1. Konkurs jest skierowany do dzieci 5 i 6 – letnich z przedszkoli i szkół podstawowych z terenu Polski.
 2. Praca konkursowa ma być pracą plastyczną wykonaną w formacie A4 lub A3, dowolną techniką płaską.
 3. Praca powinna zawierać krótką metryczkę przyklejoną z tyłu pracy:
 • tytuł wiersza do którego powstała ilustracja;
 • imię i nazwisko dziecka;
 • wiek dziecka;
 • imię i nazwisko opiekuna artystycznego;
 • dokładny adres przedszkola.
 1. Prace będą oceniane tylko w kategorii indywidualnej
 2. Każda placówka może nadesłać maksymalnie 3 prace.
 3. Prace należy przesłać lub dostarczyć do siedziby Organizatora do 16.03.2020r. Po tym terminie prace nie będą przyjmowane. Organizator nie ponosi odpowiedzialności za uszkodzenia powstałe podczas przesyłki.
 4. Oceny i wyboru najciekawszych  prac dokona komisja powołana przez Organizatora Konkursu.
 5. Przy ocenie prac będą brane pod uwagę kryteria:
  • samodzielność
  • wyobraźnia
  • estetyka
 6. Do prac powinny być załączone (do pobrania poniżej):
 1. Prace bez załączonych dokumentów nie będą oceniane przez komisję.
 2. Nadesłane prace przechodzą na własność Organizatora.
 3. Organizator zastrzega sobie prawo do publikacji zdjęć nagrodzonych prac na stronie internetowej Przedszkola nr 172 im. Danuty Wawiłow w Warszawie. 
 4.  Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 20 marca 2020r.
 5. Dla laureatów przewidujemy nagrody, a dla wszystkich uczestników dyplomy.
 6. Wyniki konkursu zostaną zamieszczone na stronie internetowej przedszkola

https://www.p172.przedszkola.net.pl/

 1. Dane osobowe uczestników konkursu będą przetwarzane przez Organizatora tylko w celu jego realizacji i doręczenia nagród i dyplomów, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 10 maja 2018r. o ochronie danych osobowych. (Dz. U. z 2018r, poz. 1000).
 2. Uczestnik konkursu ma prawo wglądu do swoich danych osobowych oraz ich weryfikacji.
 3. W przypadku pytań informacji udzielają koordynatorzy  konkursu:
 • Hanna Braciszewska
 • Joanna Fronczak

 Tel. (22) 632 63 63

Adres organizatora:

Przedszkole 172 im. Danuty Wawiłow, ul. Żytnia 71, 01 – 149 Warszawa.


 

 

 

DZIEŃ BABCI I DZIADKA W POLSKIM RADIU DZIECIOM

Z okazji Dnia Babci i Dziadka Polskie Radio Dzieciom oferuje najmłodszym słuchaczom niezwykłą możliwość przygotowania wyjątkowych prezentów dla wyjątkowych dziadków! Z okazji zbliżającego się Dnia Babci i Dziadka pod numerem (22) 645 20 00 uruchomiona została skrzynka głosowa, na którą dzieci mogą dzwonić i składać życzenia swoim dziadkom. Nadesłane wcześniej życzenia będzie można usłyszeć w Polskim Radiu Dzieciom 21 i 22 stycznia, czyli w dniu święta Babci i Dziadka.

Na profilu Polskiego Radia Dzieciom na Facebooku stworzona zostanie specjalna „Laurka dla dziadków” – akcja umożliwiająca słuchaczom lub ich opiekunom przesyłanie zdjęć obrazków stworzonych dla dziadków.

Droga Babciu, Drogi Dziadku

Już niedługo moi mili

chcemy byście z nami byli!

Wolnej chwili więc szukajcie

bo już teraz zapraszamy

na niespodzianki, które dla was

z okazji Waszego święta mamy!

Kiedy?

21.01.2020

Grupa IV Kropelki godz. 9:30

Grupa V Wiewiórki godz. 10:30

23.01.2020

Grupa I Uśmiechnięte Chmurki godz. 9:30

Grupa II Odważne Kotki godz. 10:00

Grupa III Stokrotki godz. 10:30

Do zobaczenia!

~Wnuczęta

 


Serdecznie zapraszamy wszystkie przedszkolaki na wesoły BAL KARNAWAŁOWY z atrakcjami już 13 stycznia. Bawimy się w dwóch turach:

Grupy I, II, III od godziny 9:30 do 10:30

Grupy IV, V od godziny 10:45 do 12:15

Wstęp tylko z dobrym humorem!

 

 

 

 

 


GRYPA

Zachęcamy do zapoznania się z informacją udostępnioną przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w m. st. Warszawie

Profilaktyka grypy w sezonie 2019/2020


Czekamy na zgłoszenia do konkursu Drzewo Roku 2020

Konkurs Drzewo Roku Klubu Gaja to wspaniała okazja do pokazania innym swojego ukochanego i jedynego w swoim rodzaju drzewa. Udział w konkursie to także okazja na wypromowanie walorów przyrodniczych, turystycznych i kulturowych swojego miejsca zamieszkania czy regionu. Na zgłoszenia Waszych ulubionych drzew do konkursu Drzewo Roku 2020 czekamy do końca listopada tego roku.

Konkurs skierowany jest do wszystkich – osób indywidualnych, stowarzyszeń, regionalnych i lokalnych wspólnot mieszkańców, a także placówek oświatowych, urzędów administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji.

Konkurs Drzewo Roku promuje postawy szacunku dla przyrody oraz wyszukuje przykłady ciekawych i trwałych związków pomiędzy kulturą i historią lokalnej społeczności a drzewem, które jest przez nią szczególnie doceniane. Zaletą konkursu jest aktywizacja i konsolidacja lokalnej społeczności, wspólne działania na rzecz lokalnego środowiska. Konkurs wzmacnia świadomość ekologiczną i nasze związki z miejscem w którym żyjemy.

„Nie szukamy drzew najstarszych, najwyższych, najgrubszych, najpiękniejszych, ani najrzadszych. Szukamy drzewa najbardziej kochanego, drzewa z opowieścią, drzewa, które pobudza wyobraźnię i jednoczy ludzi. Jeśli w Twojej okolicy rośnie takie wyjątkowe drzewo, z którym wiąże się jakaś ciekawa historia albo z jakichś powodów jest ważne dla lokalnej społeczności, zgłoś je do konkursu Klubu Gaja. Może ono zostać Drzewem Roku 2020 i polskim reprezentantem w konkursie europejskim”– mówi Jolanta Migdał, koordynatorka konkursu Drzewo Roku.

Spośród nadesłanych zgłoszeń Jury konkursu – złożone ze specjalistów różnych dziedzin i miłośników drzew zarazem – do końca lutego 2020 wyłoni 16 finalistów, którzy będą walczyć o tytuł Drzewa Roku. Laureatem zostanie drzewo, które zdobędzie największą liczbę głosów internautów podczas czerwcowego głosowania. Zwycięskie drzewo będzie reprezentowało Polskę w międzynarodowym konkursie Europejskie Drzewo Roku 2021.

Więcej informacji, regulamin konkursu i formularz zgłoszeniowy do pobrania na stronie Święta Drzewa/ Drzewo Roku 2020. Na zgłoszenia czekamy do 30 listopada 2019 r. Drzewa zgłoszone w poprzedniej edycji konkursu, które nie znalazły się w finale, mogą być zgłoszone po raz kolejny.

Czekamy na Państwa zgłoszenie!

 

Dodatkowe informacje: www.swietodrzewa.pl

14. PRZYSTANEK NIEPODLEGŁOŚĆ

Zapraszamy na 14. Przystanek Niepodległość przygotowany w Warszawie przez Muzeum Historii Polski z okazji obchodów Święta Niepodległości. Głównymi atrakcjami tegorocznej edycji Przystanku będzie gra przestrzenna „Drogi do niepodległości” (dla młodzieży i dorosłych) w Ogrodzie Saskim, a także przedstawienie dla najmłodszych pt. „Bohaterski miś” prezentowane w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej. Na obydwa wydarzenia obowiązują zapisy.

W dniu 11 listopada 2019 r. fragment Ogrodu Saskiego zamieni się w planszę do gry „Drogi do niepodległości”. Fabuła gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795-1918 oraz  pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Głównym celem gry jest realizacja jednej z pięciu misji ustrojowych niepodległego kraju. Gracze dążą do tego, by ich działania ukształtowały państwo jak najbardziej zbliżone do założeń misji. W trakcie gry wcielają się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Walka o niepodległość toczy się w trzech zaborach i na emigracji. Rodzina może się zaangażować w działania o charakterze politycznym, militarnym i społeczno – ekonomicznym.

Na terenie Ogrodu Saskiego rozmieszczonych zostanie kilka punktów. Gracze po wykonaniu zadań otrzymują punkty, które wymienione na żetony wpływu, pozwolą im na oddanie głosu i zdecydowanie o tym, jaki kształt ustrojowy będzie miało niepodległe państwo. Gra przeznaczona dla osób w wieku 12 +. W grze mogą brać udział pojedyncze osoby lub zespoły.

Dla dzieci MHP przygotowało przedstawienie oparte na fragmentach książki „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej – pierwszej książki dla dzieci, napisanej i wydanej w niepodległej Polsce (1919). Jej głównym bohaterem jest miś pluszowy, a jego historia zaczyna się w 1910 r., we Lwowie. Od narodzin misia w szwalni, po koniec pierwszej wojny światowej miś rzucony jest w burzliwy wir historii, jest świadkiem wielu wydarzeń (m.in. trafia do Legionów), które szczegółowo relacjonuje. Co spotkało misia? Gdzie trafił podczas wojennej zawieruchy? Komu przyniósł szczęście? Tego można się dowiedzieć z przedstawienia „Miś Bohater” przygotowanego przez Teatr Wolandejski.

Muzeum dołączyło także do akcji „Niepodległa do Hymnu”.

Jak co roku na wszystkie wydarzenia XIV Przystanku Niepodległość będzie wstęp wolny.
Przystanek Niepodległość to niezwykłe atrakcje, które Muzeum Historii Polski przygotowuje w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości w 1918 roku. Poprzez promocję Święta Niepodległości spowodowaliśmy, że radosne świętowanie tego dnia całymi rodzinami staje się coraz częstsze. Staramy się wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę tamtych czasów. Przystanek Niepodległość adresowany jest do bardzo różnych odbiorców z akcentem na młodych uczestników.

 

Termin i miejsce: 11 listopada 2019 r. (poniedziałek)

Gra „Drogi do niepodległości”

10.00-16.00 (ostatni start 14:30)

Gra startuje co 30 minut od 10:00 do 14:30.

Miejsce: Ogród Saski

Przedstawienie „Bohaterski miś”

Przedstawienie będzie grane dwukrotnie, o godz. 11:00 i 13:30.

Przedstawienie trwa 40 minut.

Miejsce: aula Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, ul. Moliera 4/6

 

Na grę i przedstawienia obowiązują zapisyoferta.edu@muzhp.pl lub 22 211 90 08

Spot promujący Przystanek, dostępny na naszym kanale YouTube: LINK

Organizator: Muzeum Historii Polski w Warszawie (www.muzhp.pl).

Sponsor: Granna

Współpraca: Ogólnokształcąca Szkoła Baletowa im. Romana Turczynowicza

Patroni medialni: Polskie Radio (patronat korporacyjny), Polskie Radio Dzieciom, TVP Warszawa, Polska Agencja Prasowa, „Rzeczpospolita”, dzieje.pl, Qlturka.pl, czasdzieci.pl.

 

***

Przystanek Niepodległość to adresowany do wszystkich cykl imprez, które od 2006 roku Muzeum Historii Polski przygotowuje w Warszawie w ramach obchodów rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada 1918 roku. Muzeum proponuje radosne świętowanie, starając się jednocześnie wzbudzić zainteresowanie historią i przywołać atmosferę sprzed 100 lat. Na Przystanek co roku przychodzą (bez względu na pogodę) tysiące osób.

Każda edycja Przystanku ma swój temat przewodni – w poprzednich latach były to m.in. postaci Henryka Sienkiewicza, Tadeusza Kościuszki czy Warszawa przed powstaniem styczniowym. Głównymi atrakcjami wydarzenia są co roku edukacyjne gry miejskie, w których biorą udział całe rodziny. Muzeum zaprasza także do zwiedzania swoich wystaw, obejrzenia tematycznych pokazów filmów, przestawień teatralnych czy wzięcia udziału w spacerach. Podczas poprzednich edycji PN dużym zainteresowaniem cieszyły się wystawy m.in.: „Dwudziestolecie. Oblicza nowoczesności”, „Wojenne rozstania”, „Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność”. Przystanek zwieńczały koncerty gwiazd taki jak Tomasz Stańko, Leszek Możdżer, Urszula Dudziak czy zespołów Pustki i Raz, Dwa, Trzy.

 

Kontakt dla mediów:

Marek Stremecki                                                                                  Biuro Prasowe        

Rzecznik Prasowy                                                                                Muzeum Historii Polski           

Muzeum Historii Polski                                                                         tel. 22 211 90 12 (13, 14)

tel. 22 211 90 11, 601 177 901                                                              e-mail: biuro.prasowe@muzhp.pl

e-mail: marek.stremecki@muzhp.pl

 

 

ZAPROSZENIE

 

              5 listopada (wtorek)  o godz 17:30  w sali grupy II odbędzie się zebranie Rady Rodziców.

 

Porządek zebrania:

 1. Sprawy wychowawcze – konsultacje z nauczycielkami w sprawie planowanych uroczystości w Iym półroczu.
 2. Sprawy finansowe – zatwierdzenie planu wydatków na rok szkolny 2019/2020.
 3. Wybór zabawek na mikołajki i do paczek choinkowych dla dzieci.
 4. Sprawy bieżące, pytania i wnioski.

Na zebranie mogą przyjść jak zwykle zainteresowani rodzice, którzy nie uczestniczą stale w pracach Rady.

 

Przewodnicząca Rady Rodziców

Emilia Szepietowska

i Dyrektor Przedszkola

Ewa Wenelczyk

 

 

„Człowiek nie jest wielki przez to, co ma lub posiada,

lecz przez to, czym dzieli się z innymi...”Jan Paweł II

UWAGA, UWAGA  TELEGRAM!!!

Zebrano kwotę 938,90 zł za ciastka upieczone przez rodziców na Festyn Rodzinny  i  426 zł   z loterii fantowej razem 1364,90 zł 

 na zakup nowych koszulek z logo przedszkola dla dzieci w związku z 60leciem przedszkola w 2020 roku.

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY

ZA OGROMNE ZAANGAŻOWANIE

Mamom, które upiekły i sprzedawały ciasto oraz Rodzicom, którzy przynieśli zabawki i inne przedmioty na loterię fantową

 

Dyrektor Przedszkola i Rada Rodziców

 

WYSOKOŚĆ  I   TERMINY  OPŁAT

 

 1. Wysokość opłat

1. Żywienie  –  projektowana dzienna stawka żywieniowa w roku szkolnym 2019/2020 - 11,00 zł x ilość dni roboczych w miesiącu,  od 1 września do odwołania 10,00 zł ( 3 posiłki), 8,00 zł (2 posiłki).

Zasady odpisu za żywienie  - pierwszy dzień każdej nieobecności nie jest odpisywany, jeżeli nie zostanie przez rodziców usprawiedliwiony co najmniej w tym dniu do godz. 9tej, zgłoszenia  będą rejestrowane przez rodziców w rejestrach umieszczonych na stoliku w holu.

 

2. Opłata za pobyt dziecka ponad czas przeznaczony na zapewnienie bezpłatnego nauczania, wychowania i opieki naliczana indywidualnie na podst. ustawy z dnia 13 czerwca 2013r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw tzw. ustawy przedszkolnej. Na podstawie obwiązującej Uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy – opłaty nie nalicza się. Bezpłatne jest nauczanie, wychowanie i opieka przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu.

Podstawa programowa jest realizowana przez cały czas pobytu dziecka w przedszkolu.

Czas pobytu  w przedszkolu oznacza czas pod opieką nauczycielki w grupie.

 

 3. Składka Rady Rodziców wg ustaleń na zebraniu ogólnym rodziców.

 

 4. Zajęcia dodatkowe

    - zajęcia rytmiczno ruchowe  w grupach I, II, III, IV i V,

     - gimnastyka z elementami pedagogiki cyrku w grupach I, II, III, IV i V,

- przygotowanie do posługiwania się językiem angielskim w grupach I, II, III, IV i V,

   - elementy programu powszechnej dwujęzyczności „Dwujęzyczne dzieci – Baby Beetles i Tom and Keri”  w gr.I, II, III, IV i V.

 

 5.Ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków – opłacają rodzice indywidualnie.

 

II. Terminy opłat:

Opłaty  za  korzystanie  z  posiłków  wnosi się z  góry  do  15  dnia  każdego  miesiąca, którego opłata dotyczy  w  dniach wyznaczonych przez Dyrektora Przedszkola. Termin ten został ustalony na wniosek  rodziców i pracowników zgodnie z §3 ust.3 Zarządzenia Nr 766/2015 Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy z dnia 28 maja 2015r. Opłaty zbiera kierownik gospodarczy w wyznaczonych dniach i terminach.

            Informacja o wyznaczonych terminach opłat jest umieszczana co miesiąc na tablicy ogłoszeń w przedszkolu oraz na stronie internetowej przedszkola.

Zasady opłat przelewem. Rodzice zgłaszają pisemnie u  pani kierownik  adres mailowy, na który będzie przekazywana informacja o wysokości opłaty za żywienie za dany m-c po naliczeniu odpisów, rodzice dokonują przelewu do 15 każdego m-ca i wysyłają skan potwierdzenia przelewu / nie dyspozycji/ na email przedszkola lub okazują potwierdzenie przelewu u p.kierownik do 20 każdego m-ca.

            Dyrektor Przedszkola udziela informacji w  sprawie możliwych ulg i zwolnień z opłat.

 

ZAPROSZENIE

              19 września (czwartek)  o godz 17:30  w sali grupy II odbędzie się zebranie Rady Rodziców.

Porządek zebrania:

 1. Ukonstytuowanie się Rady Rodziców – wybór członków Prezydium Rady.
 2. Sprawy finansowe Rady - realizacja planu finansowego Rady Rodziców w ubiegłym roku szkolnym, plan wydatków na nowy rok szkolny, zasady tworzenia funduszy grupowych i rozliczania wycieczek.
 3. Plan pracy Rady na nowy rok szkolny.
 4. Sprawy bieżące, pytania i wnioski.

 

Na zebranie mogą przyjść jak zwykle zainteresowani rodzice, którzy nie uczestniczą stale w pracach Rady.

Dyrektor Przedszkola

Ewa Wenelczyk

 

 

Eco ciacho 

Serdecznie zachęcamy do upieczenia ciasta lub ciasteczek z wykorzystaniem zdrowych produktów   /bakalii, płatków owsianych, owoców, warzyw/. Wypieki  będą sprzedawane podczas Festynu Rodzinnego.  

Serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny który odbędzie się 25 września (środa) w godzinach 15:00-17:00.

Przewidywane atrakcje:

 • loteria fantowa
 • eko-ciacho
 • zabawy taneczne

W odnośnikach poniżej znajdą Państwo informacje dotyczące ubezpieczenia dla dzieci

Ubezpieczenie dla dzieci

Informacja nt. wynegocjowanych warunków ubezpieczenia

Warszawski Program NNWPoniżej znajdziecie Państwo ważne informacje przekazane przez Prezydenta m.st. Warszawy. Można się z nimi zapoznać kilkając w link.

List Prezydenta m.st. Warszawy do rodziców

Pismo Kuratorium Oświaty w Warszawie do rodziców

 

 

Eco ciacho 

Serdecznie zachęcamy do upieczenia ciasta lub ciasteczek z wykorzystaniem zdrowych produktów   /bakalii, płatków owsianych, owoców, warzyw/. Wypieki  będą sprzedawane podczas Festynu Rodzinnego.  

Serdecznie zapraszamy na festyn rodzinny który odbędzie się 29 maja (środa) w godzinach 15:00-16:30.

Przewidywane atrakcje:

 • loteria fantowa
 • eko-ciacho
 • zabawy taneczne

 

UWAGA!!! UWAGA!!!

 1. Potwierdzeniem zapisu dziecka na dyżur wakacyjny w przedszkolu/oddziale przedszkolnym, do którego dziecko zostało zakwalifikowane, jest wniesienie opłaty za wyżywienie w czasie dyżuru, w terminie 14 dni od dnia udostępnienia listy zakwalifikowanych tj. do 10 maja br.
 2.  Opłatę za żywienie na dyżurze wakacyjnym w Przedszkolu nr 172 w wysokości 133 zł należy wpłacić na rachunek bankowy nr 59 1030 1508 0000 0005 5056 3053. W treści przelewu należy wpisać: „opłata za żywienie Przedszkole nr 172, dyżur wakacyjny 12.08.-30.08.2019 – imię i nazwisko dziecka".
 3. Wnoszenie opłat z kont bankowych rodziców umożliwi zwrot odpisów za żywienie na właściwe konto.
 4. Lista dzieci przyjętych na dyżur wakacyjny zostanie opublikowana w systemie  17 maja o g. 13.00.

 

 UWAGA, Szkarlatyna !!!

W związku ze zgłoszeniem 27 marca br. jednego przypadku zachorowania dzieci na szkarlatynę proszę rodziców o zwracanie uwagi u dzieci na objawy typu: wysoka gorączka i charakterystyczna drobna wysypka.

Szkarlatyna (inaczej: płonica) to choroba zakaźna wieku dziecięcego, wywoływana przez paciorkowca grupy A. Do zakażenia szkarlatyną dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt z zakażonymi przedmiotami. Szkarlatyną najczęściej zarażają się dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, a chorobę leczy się antybiotykami.  Od momentu wniknięcia drobnoustroju do organizmu do pojawienia się pierwszych objawów szkarlatyny upływa na ogół od 2 do 5 dni.

Szkarlatyna najczęściej zaczyna się nagle. Objawy szkarlatyny to:

 • Gorączka. Może być bardzo wysoka, nawet do 40°C.
 • Ból brzucha. Dziecko może także wymiotować.
 • Ból gardła. Oprócz zaczerwienienia może pojawić się nalot na migdałkach.
 • Ból mięśni. Dziecko może mieć również powiększone węzły chłonne na szyi.
 • Wysypka. Pojawia się razem z gorączką lub dzień później - to najbardziej charakterystyczny z objawów szkarlatyny.
 • Malinowy język. Na początku jest obłożony białym nalotem, potem przybiera intensywnie czerwoną barwę i widać na nim powiększone brodawki smakowe.

W przypadku zaobserwowania objawów proszę o pilny kontakt z lekarzem i pozostawienie dziecka w domu.

Więcej informacji: https://mamotoja.pl/szkarlatyna-u-dziecka-objawy-szkarlatyny-i-leczenie-zdjecia,choroby-przedszkolaka-artykul,11094,r1p1.html

Przypominam również odpowiedzialności rodziców za zdrowie dzieci.

Do przedszkola przyprowadzamy tylko dzieci zdrowe. Dzieci przeziębione źle się czują i narażają na chorobę inne dzieci w grupie.

Po każdej chorobie rodzice mają obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie o tym, że dziecko może już uczęszczać do przedszkola.

 

 

 

21 lutego obchodzimy

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego

Pewnego dnia sposób, w jaki mówimy do dzieci, stanie się ich własnym głosem.
Bądźmy zatem uważni.
[Peggy O'Mara]

W dobie dużego zaangażowania w naukę języków obcych i języków... programowania niemniej ważna jest dbałość o język ojczysty, zarówno poprzez
poprawność artykulacji dźwięków , jak i posługiwanie się bogatym językiem literackim
oraz eliminowanie wulgaryzmów z codziennego użytku.
Zwracanie uwagi na to, jakiego języka używamy na co dzień, dbanie o jego poprawność
i piękno służy ochronie naszego dziedzictwa kulturowego i tożsamości narodowej
(ustawa o systemie oświaty, art. 13, ustawa Prawo oświatowe, art. 102 ).
Sprzyja też kształtowaniu w dzieciach i młodzieży poczucia estetyki i wrażliwości,
co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach zubażania języka. Bo przecież
gdzieś tam rosną nie tylko przyszli inżynierowie i informatycy,ale też poloniści, językoznawcy, pisarze i poeci.

 

ZAPROSZENIE

              21 lutego (czwartek)  o godz.  1730   w sali grupy II odbędzie się zebranie Rady Rodziców.

 

Porządek zebrania:

1.   Rekrutacja, promocja i organizacja pracy przedszkola do 31 sierpnia 2019 r.

2.   Organizacja planowanych uroczystości.

3.   Sprawy finansowe RR.

4.   Sprawy bieżące, pytania i wnioski.

Na zebranie mogą przyjść jak zwykle zainteresowani rodzice, którzy nie uczestniczą stale w pracach Rady.

 

Przewodnicząca Rady Rodziców i  Dyrektor Przedszkola

Emilia Szepietowska  i Ewa Wenelczyk

Szanowni Rodzice !

W   ramach profilaktyki wszawicy po feriach wskazane jest dokonanie przeglądu głów dzieci przez rodziców.

Ulotka oraz broszury na temat sposobu postępowania są opublikowane na stronie serwisu Biura Edukacji:

http://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/bezpieczenstwo/20513-profilaktyka-wszawicy

Przypominam również odpowiedzialności rodziców za zdrowie dzieci.

z wyrazami szacunku

Dyrektor Przedszkola nr 172 

Ewa Wenelczyk

 

 

 

ZAPROSZENIE

 

13 grudnia (czwartek)  o godz.  1730   w sali grupy II odbędzie się zebranie Rady Rodziców.

 

Porządek zebrania:

 1. Wyrażenie opinii na temat planu finansowego przedszkola na rok 2019.
 2. Organizacja uroczystości świątecznych w grudniu i pozostałych uroczystości do końca semestru.
 3. Sprawy bieżące, pytania i wnioski.

Na zebranie mogą przyjść jak zwykle zainteresowani rodzice, którzy nie uczestniczą stale w pracach Rady.

 

Przewodnicząca Rady Rodziców i  Dyrektor Przedszkola

Emilia Szepietowska  i Ewa Wenelczyk

 

 

UWAGA, Ospa wietrzna !!!

W związku ze zgłoszeniem 5 grudnia br. jednego przypadku zachorowania dzieci na ospę wietrzną proszę rodziców o zwracanie uwagi u dzieci na objawy typu: wysoka gorączka i charakterystyczna wysypka.

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez wirus ospy i półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Objawy ospy wietrznej u dzieci to: gorączka i zmiany skórne - różowe plamki (mogą pojawić się wraz z gorączką lub dwa, trzy dni później), które zamieniają się w grudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Trzeba pilnować, aby dziecko ich nie drapało (maluchowi ciężko jest się powstrzymać, czuje nieustanne swędzenie). Krosty przekształcają się w brunatne strupki, które odpadną, nie zostawiając śladów.

Wirus ospy namnaża się przez dwa, trzy tygodnie. Jawny okres choroby to 10-14 dni. W tym czasie chory zaraża - zaczyna na 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki, kończy, gdy przyschną już wszystkie wykwity.

W przypadku zaobserwowania objawów proszę o pilny kontakt z lekarzem i pozostawienie dziecka w domu.

Więcej informacji: http://www.edziecko.pl/male_dziecko/1,79315,18997165,ospa-wietrzna-objawy-leczenie-powiklania.html

Przypominam również odpowiedzialności rodziców za zdrowie dzieci.

Do przedszkola przyprowadzamy tylko dzieci zdrowe. Dzieci przeziębione źle się czują i narażają na chorobę inne dzieci w grupie.

Po każdej chorobie rodzice mają obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie o tym, że dziecko może już uczęszczać do przedszkola.

 

W środę, 14 listopada 2018 r., w godz. 9.00-14.00, planowane jest uruchomienie syren alarmowych i nadanie treningowego sygnału alarmu o zagrożeniu z powietrza w związku z prowadzonymi przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych ogólnopolskimi ćwiczeniami pod kryptonimem RENEGADE-SAREX 18/II.

Modulowany sygnał akustyczny będzie trwał 3 minuty. Odwołanie alarmu nastąpi poprzez nadanie sygnału odwołania alarmu, tj. sygnału akustycznego ciągłego także trzyminutowego. Ćwiczenie ma na celu sprawdzenie systemu ostrzegania i alarmowania ludności. Uruchomienie alarmu jest zgodne z Zarządzeniem Wojewody Mazowieckiego nr 869 z 8 listopada 2018 r.

http://www.um.warszawa.pl/aktualnosci/uruchomienie-syren-alarmowych-w-warszawie-wiczenia

 

 

 

 

List Minister Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego do Rodziców i Opiekunów Uczniów

 

 

ZAPROSZENIE

 

              18 października (czwartek)  o godz 17.30  w sali grupy II odbędzie się zebranie Rady Rodziców.

 

Porządek zebrania:

 1. Sprawy wychowawcze – konsultacje z nauczycielkami w sprawie planu pracy przedszkola.
 2. Sprawy finansowe – zatwierdzenie planu wydatków na rok szkolny 2018/2019.
 3. Wybór zabawek na mikołajki i do paczek choinkowych dla dzieci.
 4. Sprawy bieżące, pytania i wnioski.

Na zebranie mogą przyjść jak zwykle zainteresowani rodzice, którzy nie uczestniczą stale w pracach Rady.

 

Przewodnicząca Rady Rodziców i Dyrektor Przedszkola

 

 UWAGA, mononukleoza!!!

W związku ze zgłoszeniem 9 października br. jednego przypadku zachorowania
dziecka na mononukleozę proszę rodziców o zwracanie uwagi u dzieci na objawy 
grypy, które mogą być objawami mononukleozy.

Mononukleoza to ostra choroba wirusowa, która raz przebyta, daje odporność 
na całe życie. Sprawca choroby - wirus Epsteina-Barr w największym stężeniu 
występuje w ślinie i to właśnie kontakt ze śliną chorego jest "zaczynem" choroby.

Okres wylęgania się mononukleozy jest bardzo długi – wynosi od 30 do 50 dni. 
Choroba objawia się tak jak grypa. Najpierw przez kilka dni maluch jest marudny, 
nie ma apetytu, skarży się na bóle pleców, nóżek, zmęczenie, katar, ból gardła, gorączka. 
Węzły chłonne szyi powiększają się. Te objawy brane są za banalną infekcję wirusową. 
Pewność uzyskuje się dopiero po wykonaniu specyficznych testów krwi.

Nie zawsze jednak choroba tak przebiega. Często po kilkudniowym okresie 
przypominającym przeziębienie pojawiają się typowe objawy mononukleozy:

 • wysoka gorączka, do 40°C, która może utrzymywać się nawet dwa tygodnie;
 • powiększone węzły chłonne na szyi, pod żuchwą, w pachwinach i pod pachami (są duże, przesuwalne, bolesne);
 • silny ból gardła; migdałki często są bardzo powiększone i widać na nich szary nalot;
 • obfity katar;
 • nieprzyjemny, mdły zapach z ust;
 • pobolewania brzucha - wynikają z powiększenia wątroby i śledziony, zaatakowanych przez wirus; -czasami pojawia się opuchlizna na powiekach, nasadzie nosa lub łukach brwiowych;
 • u niektórych dzieci występuje wysypka (u tych, które otrzymały ampicylinę - prawie zawsze).
Dziecko z tak charakterystycznymi objawami lekarz powinien skierować na 
pobranie krwi. Testy pozwolą potwierdzić rozpoznanie i wykluczyć inne przyczyny 
podobnych objawów: świnkę, anginę, płonicę.

W przypadku zaobserwowania objawów proszę o pilny kontakt z lekarzem
 i pozostawienie dziecka w domu. 
Więcej informacji: 
E-dziecko:Mononukleoza


Przypominam również odpowiedzialności rodziców za zdrowie dzieci. 

Do przedszkola przyprowadzamy tylko dzieci zdrowe. 
Dzieci przeziębione źle się czują i narażają na chorobę inne dzieci w grupie. 

Po każdej chorobie rodzice mają obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie
 o tym, że dziecko może już uczęszczać do przedszkola.

 


Serdecznie zapraszamy do udziału w warszawskiej akcji artystycznej polegającej na tworzeniu (malowaniu, rysowaniu) AUTOPORTRETÓW.

 

Ideą akcji jest pokazanie, że Polska to przede wszystkim ludzie, to MY, obywatele w różnym wieku. Tworzymy wspólnotę, która jest naszą siłą. W zabawie mogą wziąć udział wszyscy- dzieci, rodzice i dziadkowie, a także osoby związane ze społecznością przedszkolną. Prace w formacie A4 należy dostarczyć do 20 października, najlepiej do pań wychowawczyń. Z naszych pięknych autoportretów powstanie wielka galeria, która  będzie doskonałym uczczeniem 100 lecia niepodległej Polski.

AUTOPORTRETY zostaną także sfotografowane i przekazane przez przedszkole do WARSZAWSKIEGO CENTRUM INNOWACJI EDUKACYJNO-SPOŁECZNYCH na prezentacje slajdów, które będą pokazane na murach warszawskich domów lub innych nośnikach reklamy zewnętrznej  w ramach obchodów 100 – lecia Niepodległości.

 

25 września

na

Festyn Rodzinny

"Święto Pieczonego Ziemniaka"

Start o 15:00

 

 

 

 

Eco ciacho 

serdecznie zachęcamy do upieczenia ciasta lub ciasteczek z wykorzystaniem zdrowych produktów /bakalii, płatków owsianych, owoców, warzyw/. Wypieki  będą sprzedawane podczas Święta Pieczonego Ziemniaka.  

Informacje związane z RODO znajdują się w zakładce dla rodziców

 

 

INFORMACJA

Monitoring prowadzony jest przez Przedszkole nr 172 im. Danuty Wawiłow, ul. Żytnia 71, 01-149 Warszawa.

Monitoring prowadzony jest w celu wykonania ustawowych obowiązków pracodawcy w zakresie zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w obiekcie jak i wokół budynku oraz ochrony mienia, zgodnie z art. 6 ust. 1 lit. F RODO.

Zarejestrowany zapis monitoringu jest przechowywany przez okres 7 dni, udostępniony wyłącznie na wniosek organu do tego uprawnionego zgodnie z ustawą.

Administratorem danych osobowych jest Dyrektor Przedszkola Ewa Wenelczyk. Osobą do Kontaktu
w zakresie ochrony danych osobowych i monitoringu jest Ewa Wenelczyk.

 

BOU Klauzula informacyjna o przetwarzaniu danych osobowych

 

Festiwal Wolontariatu „Ochotnicy warszawscy” to dwudniowe wydarzenie (w dniach 8-9 czerwca 2018r.), do udziału w którym zapraszamy wszystkich koordynatorów wolontariatu, warszawiaków, sympatyków wolontariatu, wolontariuszy oraz osoby, które zajmują się rozwijaniem i koordynacją wolontariatu w warszawskich instytucjach miejskich oraz organizacjach pozarządowych.

Na uczestników Festiwalu czekają m.in. warsztaty z ekspertami, stoliki eksperckie, akcje wolontariackie, debata o wolontariacie w przestrzeni miejskiej, a wieczorem – piknik z licznymi atrakcjami przy muralu projektu „Ochotnicy warszawscy” na bulwarach przy moście Gdańskim!

Udział w Festiwalu to:

·         nawiązanie nowych kontaktów,

·         okazja do poznania inspirujących przykładów współpracy wolontariackiej,

·         rozwój kompetencji, zdobycie nowych umiejętności i wiedzy na temat wybranych aspektów wolontariatu,

·         podniesienie jakości współpracy z wolontariuszami w Twojej instytucji czy organizacji pozarządowej.

Więcej informacji na stronie: http://festiwalwolontariatu.pl/          -link (tam można się zapisać na):

-  Debata „Wolontariat w przestrzeni miejskiej”

- Stoliki eksperckie w tym (Aspekty formalnoprawne, Regulacje o ochronie danych osobowych RODO , Księgowanie kosztów działalności wolontariackiej oraz Źródła finansowania wolontariatu w NGO oraz instytucjach miejskich)

- Prezentacja „Dobry wolontariat. Młodzi mają głos”

- Sesje warsztatowe

- Targi wolontariatu

- Akcja Społeczna w przestrzeni miejskiej (podczas drugiego dnia Festiwalu)

Do zobaczenia!

 

W sobotę 12 maja, w godz. 12.00 – 16.00 zapraszamy opiekunów, dzieci i młodzież na III Giełdę Warszawskich Placówek Edukacji Pozaszkolnej.

Będzie to okazja, aby poznać warszawską ofertę edukacyjną, artystyczną i sportową, wziąć udział w warsztatach i porozmawiać o zajęciach tematycznych, w których corocznie uczestniczy blisko 30 tys. uczniów warszawskich szkół.

Placówki wychowania pozaszkolnego to, m.in. młodzieżowe domy kultury, ogniska pracy pozaszkolnej, ogrody jordanowskie, międzyszkolne ośrodki sportowe, placówki specjalistyczne, ognisko artystyczne i Pałac Młodzieży. Oferują, w wielu miejscach Warszawy, profesjonalne zajęcia artystyczne, sportowe, naukowe, czy też techniczne. Warszawskie placówki wychowania pozaszkolnego, poza stałymi zajęciami, organizują konkursy, happeningi, turnieje, festiwale, wystawy, koncerty, spektakle teatralne, wycieczki czy konferencje.

Tym razem motywem przewodnim animacji, warsztatów, zabaw i wszelkich działań będzie Pałac Kultury i Nauki.Ten symbol Warszawy można pokazać w zaskakujących kontekstach posługując się różnymi mediami plastycznymi, ale także poprzezgry i zabawy tematyczne. Dzięki twórczym działaniom uczestników giełdy mieszkańcy Warszawy na nowo odkryją PKiN

 

Zajęcia organizowane przez te placówki są bezpłatne. Giełdę poprzedzą zapisy, które rozpoczną się 21 maja 2018r.

Miejsce: Plac przed wejściem głównym do Pałacu Kultury i Nauki

 

 

Droga Mamusiu, Kochany Tatusiu

O Waszym Święcie pamiętamy,

Więc serdecznie zapraszamy

Na uroczystość z okazji Dni Mamy i Taty

Będą tańce, radość wielka,

Będzie wierszyk i piosenka!

 

Zapraszamy!

 

*Wiewiórki  - 17.o5.2018r. godz. 15.00

*Kropelki - 17.o5.2018r. godz. 15.30

* Dzielne Zajączki - 17.o5.2018r. godz. 16.00

*Zaczarowane Promyczki  -  28.05.2018r. godz. 15.00

*Stokrotki - 28.o5.2018r. godz. 15.30      

ZAPROSZENIE

Uwaga: Ze względów organizacyjnych nastąpiła zmiana terminu zebrania.Za utrudnienia przepraszamy.

Zebranie informacyjne dla rodziców dzieci trzy i czteroletnich przyjętych po raz pierwszy  odbędzie się 13 czerwca br.  (środa) o godz. 17:30.  

        Na zebraniu psycholog podpowie, jak przygotować dziecko do przedszkola, przekażemy ważne informacje organizacyjne  oraz umówimy się na spotkania adaptacyjne z dziećmi i rodzicami w drugiej połowie  czerwca.

        Prosimy o zostawienie dzieci w domu, ponieważ będą się nudziły i przeszkadzały. Zebranie przeznaczone jest dla osób dorosłych.

       

                                                                       Zapraszamy

                                Dyrektor przedszkola i nauczycielki grup I, II, III i IV

 

 

UWAGA RODZICE

Informujemy, że w przedszkolu został zgłoszony przypadek szkarlatyny - przenosi się drogą kropelkową. Pierwsze objawy szkarlatyny mogą przypominać zwykłą infekcję dróg oddechowych. Dziecko jest osłabione i rozbite. Najczęściej ma zaczerwienione gardło i powiększone migdałki. W ciągu kilku dni u malca można zaobserwować też inne, bardziej charakterystyczne symptomy choroby - występuje wysoka gorączka, sięgająca nawet 39-40°C, ból brzucha, czasem pojawiają się wymioty, język  początkowo jest pokryty białym nalotem, a po 2-3 dniach robi się malinowy. Po około 3 dniach od wystąpienia gorączki na ciele malca pojawia się wysypka. Wykwity są widoczne najpierw na piersiach i szyi, potem obejmują całe ciało. Wysypka jest drobnoplamista, czerwona, zlewa się na tułowiu, w zgięciach łokciowych
i podkolanowych.

Jeśli zauważą Państwo któryś z powyższych objawów prosimy
o niezwłoczne pójście do lekarza  z dzieckiem. Przypominamy, że po każdej chorobie rodzice mają obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie o tym, że dziecko może już uczęszczać do przedszkola.

 

PSYCHOLOG
mgr Anna Fedor

Zespół Poradni
Psychologiczno-Pedagogicznych nr 1
ul. Zawiszy 13, Warszawa

TEL. 22 631 57 73, 22 631 08 23


Terminy planowanych dyżurów w przedszkolu
w roku 2018:

16 marca (piątek)
10 kwietnia (wtorek)
11 maja (piątek)
15 czerwca (piątek)

Dyżury odbywają się w godzinach 8-12.

 

UWAGA, mononukleoza!!!

W związku ze zgłoszeniem 29 stycznia br. jednego przypadku zachorowania dziecka na mononukleozę  proszę rodziców o zwracanie uwagi u dzieci na objawy grypy, które mogą być objawami mononukleozy.

Mononukleoza  to ostra choroba wirusowa, która raz przebyta, daje odporność na całe życie. Sprawca choroby - wirus Epsteina-Barr w największym stężeniu występuje w ślinie i to właśnie kontakt ze śliną chorego jest "zaczynem" choroby.

Okres wylęgania się mononukleozy jest bardzo długi - 30-50 dni. Choroba objawia się tak jak grypa. Najpierw przez kilka dni maluch jest marudny, nie ma apetytu, skarży się na bóle pleców, nóżek, zmęczenie, katar, ból gardła, gorączka. Węzły chłonne szyi powiększają się. Te objawy brane są za banalną infekcję wirusową. Pewność uzyskuje się dopiero po wykonaniu specyficznych testów krwi.

Nie zawsze jednak choroba tak przebiega. Często po kilkudniowym okresie przypominającym przeziębienie pojawiają się typowe objawy mononukleozy:
-wysoka gorączka, do 40°C, która może utrzymywać się nawet dwa tygodnie;
-powiększone węzły chłonne na szyi, pod żuchwą, w pachwinach i pod pachami (są duże, przesuwalne, bolesne);
-silny ból gardła; migdałki często są bardzo powiększone i widać na nich szary nalot;
obfity katar;
-nieprzyjemny, mdły zapach z ust;
-pobolewania brzucha - wynikają z powiększenia wątroby i śledziony, zaatakowanych przez wirus; -czasami pojawia się opuchlizna na powiekach, nasadzie nosa lub łukach brwiowych;
-u niektórych dzieci występuje wysypka (u tych, które otrzymały ampicylinę - prawie zawsze).
Dziecko z tak charakterystycznymi objawami lekarz powinien skierować na pobranie krwi. Testy pozwolą potwierdzić rozpoznanie i wykluczyć inne przyczyny podobnych objawów: świnkę, anginę, płonicę.

W przypadku zaobserwowania objawów proszę o pilny kontakt z lekarzem i pozostawienie dziecka w domu. Więcej informacji: http://www.edziecko.pl/zdrowie_dziecka/1,79369,1396254,mononukleoza-u-dzieci-objawy-diagnoza-leczenie.html

Przypominam również odpowiedzialności rodziców za zdrowie dzieci.

Do przedszkola przyprowadzamy tylko dzieci zdrowe. Dzieci przeziębione źle się czują i narażają na chorobę inne dzieci w grupie.

Po każdej chorobie rodzice mają obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie o tym, że dziecko może już uczęszczać do przedszkola.

 

 

30 listopada w Przedszkolu nr 172 im.Danuty Wawiłow przy ul.Żytniej 71 odbyło się uroczyste otwarcie sali zabaw czterolatków. Dzieci z grupy Zaczarowanych Promyczków przedstawiły program pt. „Przedszkole moim drugim domem”. Zaproszeni goście nagrodzili występ gromkimi brawami. Przedstawiciel Wydziału Oświaty i Wychowania p.Ewa Rak oraz Dyrektor Przedszkola Ewa Wenelczyk dokonały otwarcia sali razem dziećmi.

W Przedszkolu nr 172 od 1 września br. otwarto dodatkowy oddział dla dzieci trzyletnich. Dzieci trzyletnie umieszczono w sali czterolatków na parterze, a czterolatki w sali grupy najstarszej na piętrze. Najstarsza grupa pięciolatków została przeniesiona do sali rytmicznej wraz z całym wyposażeniem.

Wyposażenie sali zostało sfinansowane w ramach projektu dzielnicy Wola ze środków finansowych m.st. Warszawy. Łącznie na przygotowanie nowych miejsc przedszkolnych wydatkowano kwotę 74 900zł w tym: 45 700 zł na zakup wyposażenia, a na remonty 29 200 zł. Dzieci czteroletnie z grupy Zaczarowanych Promyczków bardzo chętnie bawią się w nowej sali.
 

 

ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA ZDJEĆ Z OTWARCIA W NASZEJ PRZEDSZKOLNEJ GALERII 

 

 

 

II Miniturniej Piłki Nożnej na Młynowie

9 listopada 2017r. odbył się już II Miniturniej Piłki Nożnej na Młynowie organizowany przez Przedszkole nr 172 im. Danuty Wawiłow w Warszawie przy ul.Żytniej 71 oraz Szkołę Podstawową nr 63 im. Zawiszy Czarnego, ul.Płocka 30. Rozgrywki odbyły się w sali gimnastycznej SP 63. Głównym celem turnieju było zachęcanie dzieci 5letnich z wolskich przedszkoli do uprawiania sportu i integrowanie grup rówieśniczych w czasie sportowej rywalizacji.

Do rozgrywek turniejowych zgłosiły się cztery drużyny:, Puchatki z Przedszkola nr 47 „Mali Artyści przy ul.Krochmalnej 1, Turbozające z Przedszkola nr 172 im.Danuty Wawiłow przy ul.Żytniej 71, Syrenka z Przedszkola nr 237 im. Warszawskiej Syrenki przy ul.Tyszkiewicza 33 i Błyskawice z Wieluńskiej z Przedszkola nr 350 „Jaśminowy Gaj” przy ul.Wieluńskiej 12 oraz towarzysko piąta drużyna Bajkowy świat z Przedszkola nr 37 z Oddziałami Integracyjnymi „Bajkowy świat” przy ul.Szlenkierów 8

Emocji było wiele. Zawodnicy i kibice zużyli mnóstwo energii. Każda drużyna grała z każdą, czyli aż trzy mecze. W przypadku remisu decydowały strzały karne. Głównym sędzią był Ryszard Rojewski – zastępca dyrektora SP 63. Zawody sędziował Karol Stolarski.

I-e miejsce zajęła drużyna Błyskawic z Wieluńskiej,

II-e Puchatki ,

III-e Turbozające,

IV-e Syrenka.

Za pełną poświęcenia grę wszystkie drużyny otrzymały stosowne puchary, a wszyscy uczestnicy złote medale. W imieniu organizatorów puchary i medale wręczyli Ewa Wenelczyk – dyrektor Przedszkola 172 i Ryszard Rojewski – zastępca dyrektora SP 63. Kariera sportowa przyszłych mistrzów piłki nożnej została rozpoczęta. Wszystkie dzieci biorące udział w II Miniturnieju Piłki Nożnej na Młynowie zdobyły swoje pierwsze złote medale, które będą je zachęcały do dalszego uprawiania sportu. 

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w naszej przedszkolnej galerii. 

 

 

UWAGA, Ospa wietrzna !!!

 

W związku ze zgłoszeniem 23 października br. dwóch przypadków zachorowania dzieci na ospę wietrzną proszę rodziców o zwracanie uwagi u dzieci na objawy typu: wysoka gorączka i charakterystyczna wysypka.

Ospa wietrzna to choroba zakaźna wywoływana przez wirus ospy i półpaśca. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Objawy ospy wietrznej u dzieci to: gorączka i zmiany skórne - różowe plamki (mogą pojawić się wraz z gorączką lub dwa, trzy dni później), które zamieniają się wgrudki, a następnie na ich szczycie pojawiają się pęcherzyki wypełnione surowiczym płynem. Trzeba pilnować, aby dziecko ich nie drapało (maluchowi ciężko jest się powstrzymać, czuje nieustanne swędzenie). Krosty przekształcają się w brunatne strupki, które odpadną, nie zostawiając śladów.

Wirus ospy namnaża się przez dwa, trzy tygodnie. Jawny okres choroby to 10-14 dni. W tym czasie chory zaraża - zaczyna na 2-3 dni przed wystąpieniem wysypki, kończy, gdy przyschną już wszystkie wykwity.

W przypadku zaobserwowania objawów proszę o pilny kontakt z lekarzem i pozostawienie dziecka w domu.

Więcej informacji:

 http://www.edziecko.pl/male_dziecko/1,79315,18997165,ospa-wietrzna-objawy-leczenie-powiklania.html

 

Przypominam również odpowiedzialności rodziców za zdrowie dzieci.

Do przedszkola przyprowadzamy tylko dzieci zdrowe. Dzieci przeziębione źle się czują i narażają na chorobę inne dzieci w grupie.

Po każdej chorobie rodzice mają obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie o tym, że dziecko może już uczęszczać do przedszkola.

 

 

 

 

UWAGA, CHOROBA BOSTOŃSKA !!!

W związku ze zgłoszeniem 2 października br. jednego przypadku zachorowania dziecka na chorobę bostońską / inaczej wysypkę bostońską lub chorobę stóp, dłoni i ust/ proszę rodziców o zwracanie uwagi u dzieci na objawy typu: wysoka gorączka, wysypka na dłoniach, stopach i w obrębie jamy ustnej, ból gardła. Gorączka trwa 3, 4 dni. Wysypka utrzymuje się około 7 dni. W przypadku zaobserwowania objawów proszę o pilny kontakt z lekarzem i pozostawienie dziecka w domu.

Choroba bostońska jest chorobą wirusową. Łatwo przenosi się przez dotyk i ślinę. Więcej informacji:

 

http://www.edziecko.pl/zdrowie_dziecka/1,80256,17063996,Choroba_bostonska___objawy__przebieg_i_leczenie.html

 

http://www.pomagamydzieciom.info/31505,1.dhtml

 

Przypominam również odpowiedzialności rodziców za zdrowie dzieci. Do przedszkola przyprowadzamy tylko dzieci zdrowe. Dzieci przeziębione źle się czują i narażają na chorobę inne dzieci w grupie.

Po każdej chorobie rodzice mają obowiązek dostarczyć zaświadczenie lekarskie o tym, że dziecko może już uczęszczać do przedszkola.

 

 

Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

 

 

  Dyrektor Przedszkola  Ewa Wenelczyk

przyjmuje interesantów w następujących dniach:

          Poniedziałki       w godz.  10:00 - 11:00;

          Wtorki                 w godz.  15:00 – 16:00;

          Piątek                w godz.  8:00 – 9:00;

 

Dyżur wakacyjny w  Przedszkolu nr 172 im.Danuty Wawiłow

w Warszawie ul.Żytnia 71; www.p172.przedszkola.net.pl,

e-mail:p172@edu.um.warszawa.pl  , Tel. 22 632-63-63

1. Potwierdzeniem zapisu dziecka na dyżur wakacyjny będzie wniesienie przez rodziców/ prawnych opiekunów dzieci zakwalifikowanych do Przedszkola nr 172 opłaty za wyżywienie na konto bankowe Przedszkola nr 172, w terminie 21 dni od opublikowania list dzieci zakwalifikowanych na dyżur,  to znaczy do 21 czerwca br.

Brak opłaty za wyżywienie w wyznaczonym terminie oznacza rezygnację z miejsca.

2.Opłata za żywienie jest naliczana wg stawki obowiązującej w przedszkolu pełniącym dyżur. Stawka dzienna w Przedszkolu nr 172 wynosi 8,50 zł.

3. Dopuszcza się możliwość zwrotu dziennej wysokości opłaty za korzystanie z posiłku za pierwszy dzień nieobecności lub pierwszy dzień rezygnacji z posiłku w przypadku, gdy nieobecność lub rezygnacja zostaną zgłoszone najpóźniej w tym dniu do godziny 9:00.

 

4. Rodzic dziecka korzystającego z refundacji za posiłki powinien przedstawić dyrektorowi dyżurującego przedszkola stosowną decyzję z Ośrodka Pomocy Społecznej.

 

5. Rodzic dziecka zwolnionego z opłaty za pobyt w przedszkolu poza godz.8.00-13.00 powinien przedstawić dyrektorowi Przedszkola nr 172 stosowną decyzję dyrektora macierzystego przedszkola.

 

6. Opłatę za pobyt dziecka poza godz. 8.00-13.00 w przedszkolu w okresie letnim rodzic wpłaca w dyżurującym przedszkolu w ostatnim dniu pobytu dziecka w przedszkolu.

 

7. Przedszkole jest czynne od 6.30 do 17.30 w okresie od 31 lipca do 11 sierpnia 2017r.

Rodzice (opiekunowie) przyprowadzają dzieci do godz. 8.20 W przypadku późniejszego przyprowadzenia dziecka obowiązuje zgłoszenie osobiste lub telefoniczne do godz.9.00.

Przedszkole odpowiada za dziecko od momentu powierzenia go pod opiekę pracownikowi przedszkola.

 

8. Do odbierania dziecka z przedszkola uprawnieni są rodzice /prawni opiekunowie oraz osoby upoważnione pisemnie przez rodziców/prawnych opiekunów na druku upoważnienia (druki dostępne w holu przedszkola i na stronie www).

 

9. Osoby przyprowadzające i odbierające dziecko zobowiązane są do zapisania godziny przyprowadzenia i odbioru dziecka zgodnie ze wskazaniami zegara przedszkolnego na indywidualnej karcie odbioru  umieszczonej w holu przedszkola. Według tej informacji oraz zapisów w dzienniku zajęć zostanie naliczona opłata za pobyt.

 

10. Wyposażenie dziecka – kapcie, nakrycie głowy od słońca oraz rezerwowa zmiana bielizny i ubrania, dla dzieci z grupy I - piżama i pościel a dla dzieci z grupy II – kocyki.

 

11. Składka Rady Rodziców będzie zbierana 31 lipca (poniedziałek) w godzinach 7.00 - 17.00      u kierownika gospodarczego, a dla dzieci, które rozpoczną udział w akcji letniej w innym terminie, w pierwszym dniu obecności dziecka w przedszkolu. Zebrane fundusze będą przeznaczone na materiały higieniczne - chusteczki higieniczne, serwetki, kubki jednorazowe itp., materiały do zajęć plastycznych, uzupełnienie zniszczonych w trakcie akcji letniej zabawek, układanek i książek oraz przedstawienie teatralne dla wszystkich dzieci uczestniczących w dyżurze wakacyjnym.

ŻYCZYMY DZIECIOM  BEPIECZNEJ I  WESOŁEJ ZABAWY  W NASZYM PRZEDSZKOLU                                                                                        DYREKTOR I NAUCZYCIELKI :)

 

W Przedszkolu nr 172 im. Danuty Wawiłow na ul. Żytniej 71 w Warszawie 28 czerwca 2017r odbyło się Uroczyste Rozstrzygnięcie Ogólnopolskiego Konkursu pt. „Wiersze Danuty Wawiłow na smutno i na wesoło”. Zgromadzeni goście obejrzeli galerię prac nadesłanych z różnych zakątków Polski. Wyłoniono zwycięzców:

I – miejsce – Gabriela Pszeniczna lat 4 z Samorządowego Przedszkola w Przecławiu – wiersz „Rupaki”,

II – miejsce – Gabriela Misiurek lat  6 z Miejskiego Przedszkola im. Marii Konopnickiej w Lesznie – wiersz „Mama ma zmartwienie”,

III miejsce – Aleksandra Borowska lat  5 z Przedszkola Samorządowego nr 81 „Brzoskwiniowy Raj” w Białymstoku – wiersz „Smutny wiersz” ,

oraz wyróżniono wszystkie pozostałe prace  za zaangażowanie w oryginalną interpretację wierszy patronki przedszkola. Najmłodsi nie tylko słuchali wierszy, ale również wybrali się na magiczny spacer „Pod złotymi parasolami”.  Uczestniczyliśmy w fantastycznej podróży po krainie wyobraźni wykreowanej przez bliską naszym sercom Danutę Wawiłow.

 

 

 

Na prośbę Biura Edukacji Urzędu m.st. Warszawy informujemy, że wiele aktualnych informacji o możliwościach pomocy dziecku niepełnosprawnemu znajduje się na stronie „Pomoc Dziecku” – zakładka na stronie Biura Edukacji  (prawy górny róg strony).

http://pomocdziecku.um.warszawa.pl/

 

 

 

Eco ciacho 

Serdecznie zachęcamy do upieczenia ciasta lub ciasteczek z wykorzystaniem zdrowych produktów   /bakalii, płatków owsianych, owoców, warzyw/. Wypieki  będą sprzedawane podczas Festynu Rodzinnego.  

Nasze przedszkole uzyskało certyfikat programu Chronimy Dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia

 

 

Dziatwa z Żytniej zadowolona - zamiast cukierków korona. Tak świętują urodzinki wszyscy chłopcy i dziewczynki :)

 

 

 

 

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Janusz Korczak

 

55 lat to dużo i mało....

15kwietnia 2015roku w Przedszkolu nr 172  im. Danuty Wawiłow w Warszawie przy ul. Żytniej 71 odbyły się uroczyste obchody 55lecia pracy przedszkola. Uroczystość jubileuszową zaszczycili swoją obecnością p. Małgorzata Żuber – Zielicz – Przewodnicząca Komisji Edukacji i Rodziny Rady m.st. Warszawy, radni Dzielnicy Wola m. st. Warszawy – p. Bartłomiej Kubicki wiceprzewodniczący Komisji Kultury i p. Blanka Zienkiewicz, p. Grażyna Orzechowska  – Mikulska – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Wola, p. Mariola Zielińska – Naczelnik Wydziału Oświaty i Wychowania dla Dzielnicy Wola, p. Renata Piekut – dyrektor Dzielnicowego Biura Finansów Oświaty Wola, p. Katarzyna Dzięcioł – Kierownik biblioteki dla Dzieci i Młodzieży nr 25, dyrektorzy wolskich przedszkoli, emerytowani pracownicy Przedszkola nr 172 oraz      p. Anna Zacheja – przedstawicielka Rady Rodziców.

 

Trochę wspomnień

„Budynek oddano do użytku w kwietniu 1960 roku. Pierwsza kierowniczka Pani Wanda Dworecka prowadziła przedszkole przez 10 lat.  Następnie przedszkolem kolejno kierowały Panie: Urszula Lewandowska (1970 – 1972), Liliana Durmaj (1972 – 1991), od 1991 r. do dnia dzisiejszego Ewa Wenelczyk.

Od 2007 roku Przedszkole nosi imię wspaniałej polskiej poetki dla dzieci Danuty Wawiłow. Koncepcja pracy przedszkola  jest ukierunkowana na rozbudzanie zainteresowań literackich dzieci oraz ich twórczych zdolności w kontakcie ze sztuką. Przedszkole bierze udział w wielu programach edukacyjnychwzbogacających ofertę przedszkola dotyczących zdrowego stylu życia i ekologii m.in. Zdrowo jemy – zdrowo żyjemy, Przeciwdziałanie nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży, Akademia Zdrowego Przedszkolaka. Uczy dzieci, jak dbać o własne zdrowie fizyczne i psychiczne. Bardzo istotny jest też udział w programie fundacji Dzieci Niczyje „Chronimy dzieci” oraz ochrona dzieci przed przemocą.

Dzięki współpracy z Urzędem Dzielnicy Wola dzieci z Przedszkola nr 172 od maja ubiegłego roku bawią się na nowym, atrakcyjnym  placu zabaw.

Przez minione pięćdziesiąt pięć lat zespół nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi z olbrzymim zaangażowaniem pomagał rodzicom w wychowaniu dzieci i  jak najlepszym przygotowaniu ich do szkoły. Szczególne podziękowania należą się długoletnim emerytowanym pracownikom paniom: Krystynie Domerackiej, Danucie Dmowskiej, Danucie Dzbyńskiej, Zenonie Bliszczak, i obecnym: nauczycielom: Joannie Fronczak, Hannie Braciszewskiej, Iwonie Czosnowskiej, Barbarze Koniecznej, Oldze Szytniewskiej oraz pracownikom administracji i obsługi: Bernadecie Asendrych, Renacie Bachura  Danucie Lewińskiej, Hannie Świdzińskiej, Ewie Szczemczak i Beacie Wielgus.

Grupy przedszkolne czyli Krasnoludki, Kolorowe nutki, Słoneczka i Jeżyki przedstawiły program pt. „Wierszykarnia” na podstawie wierszy Danuty Wawiłow oraz pokaz zabawy przedszkolnej grupy cyrkowej z  Grupą Cyrkową Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.Występy dzieci goście nagrodzili gromkimi brawami.

Przedszkole otrzymało rolety do sali grupy Słoneczek, gdzie znajduje się tablica multimedialna, w urodzinowym prezencie od  burmistrza dzielnicy. Odczytano również listy gratulacyjne od Burmistrza Dzielnicy Wola oraz Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Długoletni pracownicy otrzymali od dyrektora przedszkola pamiątkowe audiobooki i okolicznościowe  dyplomy. Na pamiątkę dzisiejszej uroczystości goście i dzieci otrzymali pamiątkowe zakładki do swoich ulubionych książek. Po występach dzieci i goście zjedli ze smakiem urodzinowy tort.

 

Z okazji jubileuszu przedszkole zaprasza na okolicznościową wystawę fotografii „Trochę wspomnień” oraz wystawę prac dzieci pt. „Poezja Danuty Wawiłow w utworach dziecięcych”. Otwarty jest również do 30 kwietnia kącik przedszkolnych kronik, z przyjemnością udostępniamy zawartą w nich historię rodzicom i absolwentom.

 

W Przedszkolu nr 172 im. Danuty Wawiłow dobrze sprawdzają się słowa Janusza Korczaka „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”.

Ewa Wenelczyk

 

 

 

 

 

W przypadku nieobecności Dyrektora proszę zwracać się  do pani Joanny Fronczak - nauczycielki grupy III  pełniącej funkcję społecznego zastępcy dyrektora lub do pani  Bernadety Asendrych - kierownika gospodarczego.

Szanowni Rodzice !

W   ramach profilaktyki wszawicy po feriach wskazane jest dokonanie przeglądu głów dzieci przez rodziców.

Ulotka oraz broszury na temat sposobu postępowania są opublikowane na stronie serwisu Biura Edukacji:

http://edukacja.warszawa.pl/dla-ucznia-i-rodzica/bezpieczenstwo/20513-profilaktyka-wszawicy

Przypominam również odpowiedzialności rodziców za zdrowie dzieci.

 

z wyrazami szacunku

Dyrektor Przedszkola nr 172 

Ewa Wenelczyk

 

Linki

d

 

 

 

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.