Wilczki
Tygryski
Stokrotki
Sówki
Uśmiechnięte chmurki

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat."
Janusz Korczak

Przedszkole 172
im. Danuty Wawiłow
01-149 Warszawa
ul.Żytnia 71

tel/fax.22 632 63 63

Projekt edukacyjny SEE&EAT

Projekt See & Eat, finansowany przez EIT Food będący częścią Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii, uruchomił nową stronę internetową, zawierającą szereg opracowanych na podstawie badań naukowych gier i zabaw oraz 24+ ebooki w różnych językach, mające pomóc rodzicom i opiekunom zachęcić małe dzieci do jedzenia większej liczby różnych warzyw.

Wspieranie dzieci w kształtowaniu właściwych nawyków żywieniowych poprzez udział w programie edukacyjnym to szansa na lepszą jakość życia w przyszłości. Wychodząc naprzeciw temu wyzwaniu powstał, m.in. projekt SEE&EAT. Materiały See & Eat opracowano w oparciu o wyniki badań wskazujące, że wizualne oswajanie np. poprzez oglądanie książeczek z warzywami  stanowi skuteczny sposób zachęcenia dziecka do próbowania nowych warzyw i zwiększenia poziomu ich akceptacji.

Zespół dr Julii Barlińskiej z Wydziału Psychologii UW opracował 27 polskich ebooków „See & Eat” dedykowanych dzieciom w 1,5-4 lata i ich rodzicom. Każda książeczka dotyczy innego warzywa i przedstawia jego drogę z pola na stół; wszystkie są interaktywne, a ich przeglądanie i personalizację z zastosowaniem dźwięku, filmów i ilustracji umożliwia aplikacja Nasza Historia. Aplikację można pobrać za darmo na tablety i smartfony w sklepach Apple i Android.

Przeglądanie ebooka kilka minut dziennie przez parę tygodni może sprawić, że gdy dane warzywo pojawi się na talerzu dziecka reakcja na nie będzie pozytywna!

Dodatkowo udostępniono na stronie See & Eat darmowe gry i zabawy. Są to między innymi, gra z fiszkami, w której dzieci mają za zadanie dopasować obrazki do nazw warzyw; zabawa „VeggieSense – zgadnij jakie to warzywo?” polegająca na odgadywaniu warzyw, w której dorośli zapraszają dzieci do poznawania nowych warzyw za pośrednictwem zmysłu wzroku, dotyku i zapachu, a także instrukcje hodowania własnej rzeżuchy i listy zakupowe zachęcające dzieci do udziału w wyborze warzyw do kupienia podczas cotygodniowej wizyty w sklepie.

Ebooki i inne materiały dostępne są za darmo pod adresem: www.seeandeat.org/pl/

Więcej informacji o tym projekcie oraz innych działaniach w zakresie edukacji psychodietetycznej prowadzonej przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego znajdą Państwo na stronie http://psych.uw.edu.pl/o-nas/projekty-eit-food/the-eit-food-school-network/programy-edukacji-zywieniowej/ 

Linki

d

 

 

 

× Ta strona używa plików cookies. Dowiedz się o celach i zasadach ich wykorzystywania.
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z ustawieniami swojej przeglądarki.