Kropelki
Wiewiórki

Patronka przedszkola

Danuta Wawiłow urodziła się 14 czerwca 1942 r. w Koźmodemiańsku w Rosji. Poetka była absolwentką dwóch fakultetów: polonistyki i rusycystyki. Pracowała krótko na UMCS w Lublinie, następnie w Liceum Ogólnokształcącym w Warszawie, ucząc rosyjskiego. Jednak jej twórcze metody pracy z uczniami okazały się nie do przyjęcia dla ówczesnej pedagogiki. Zrezygnowała z pracy nauczycielskiej. Była już wtedy uznaną tłumaczką i należała do Związku Literatów Polskich.

Autorka „Wierszy dla niegrzecznych dzieci” zyskała uznanie za książki, w których dzięki odwołaniu się do dziecięcej inwencji słowotwórczej oraz nawiązaniu do dziecięcego folkloru, czyli powszechnie znanych wyliczanek, zgadywanek, zaklepywanek, a także nacechowanych swoistym czarnym humorem angielskim rymowanek dla dzieci, potrafiła oddać piękno i bogactwo świata dziecka, z jego realizmem i fantastycznością, z problemami egzystencjalnymi, lękami i pragnieniami, a nawet rozmyślaniami nad starością i śmiercią, przekazując zarazem przesłanie dydaktyczne.

Jest autorką eksperymentu literacko – pedagogicznego umożliwiającego dzieciom i młodzieży tworzenie własnych, autentycznych wierszy, opowiadań i bajek opartych na obserwacji świata, przeżyć i doświadczeń.

W latach 80 – tych prowadziła w Telewizji Polskiej program lansujący twórczość dziecięcą pod nazwą „Sobótka” z tzw. „Zielonym zeszytem”, w którym zapisywała utwory nadesłane przez dzieci, a w Polskim Radio audycje poetyckie z udziałem dzieci pod nazwą „Wierszobranie”. Współpracowała m.in. z telewizyjnym „Tik – Takiem” oraz „5 – 10 – 15”. Była animatorką kultury młodzieżowej. Podążając drogą wytyczoną przez Brzechwę i Tuwima, obdarowuje dzieci poezją pełną. Jej utwory są często i chętnie wykorzystywane przez nauczycieli w pracy z dziećmi, a same dzieci z wielką przyjemnością, ale i sumiennością przysłuchują się wierszom poetki.

Danuta Wawiłow to współczesna poetka, która w doskonały sposób umożliwia głębsze poznanie siebie poprzez kontakt z poezją. Twórczość poetki to przede wszystkim fantastyka, subtelny humor i piękno formy, wierność myśleniu dziecka, tożsamość z dziecięcymi problemami twórczymi, umiejętność połączenia miłości z ironią.

Danuta Wawiłow wydała 24 własne książki dla dzieci, które ukazały się w nakładzie ponad 5 mln egzemplarzy.

WAŻNIEJSZE UTWORY POETKI:

• Rupaki – 1977

• Czupiradło - 1977

• Strasznie ważna rzecz – 1978

• Nic się nie stało - 1978

• Bajka o królewiczu, kalejdoskopach i babie- 1980

• Daktyle - 1980

• Idzie rak nieborak – 1981

• Wędrówka - 1985

• Czerwone jabłuszko – 1986

• Moja tajemnica – 1986

• Wiersze dla niegrzecznych dzieci – 1987

• Dziwna bajeczka – 1988

• Dzieci w lesie – 1991

Odeszła 29 maja1999 r. Pozostaje po niej wspomnienie w tomikach poezji z kartkami postrzępionymi przez paluszki kolejnych czytelników

Od 1 września 2007 roku zgodnie z Uchwałą Rady Miasta stołecznego Warszawy z dnia 28 czerwca br. Przedszkole nasze posiada patronkę, którą może się szczycić.

W utworach Danuty Wawiłow jest wiele problemów natury moralnej, wiele dziecięcych niepokojów. „Dziecięcych i nie tylko dziecięcych – pisała poetka – Te same problemy – tylko w innym wymiarze dotyczą dorosłych. … Świat nie jest ani spokojny, ani uporządkowany. Dziecko dowiaduje się o tym od razu, kiedy tylko wyjdzie spod opieki rodziców – na podwórko czy do przedszkola. I musi sobie radzić w tym świecie. Nie może przy tym zatracić wartości moralnych, bo jeśli je zatraci, nie będzie mogło uzyskać spokoju wewnętrznego, nie będzie szczęśliwe. Literatura dziecięca powinna wskazywać dziecku drogę, podpowiadać, jak ma sobie radzić w tej walce, którą toczy codziennie. Ono tego ogromnie potrzebuje. Oczywiście trzeba to robić dyskretnie, subtelnie nie urażając jego dumy i ambicji. I nie „nadymać” się przy tym, bo dziecko wie doskonale, ze my dorośli, jesteśmy równie słabi i niedoskonali jak ono samo. Mały i duży człowiek są jednakowo bezbronni wobec zagadki życia – ale duży ma trochę więcej doświadczenia i powinien małemu pomóc. Jak przyjaciel i towarzysz w tej drodze.”

Przedwczesna śmierć poetki przerwała tę niezwykłą twórczość dla dzieci. Jednak tym co stworzyła wpisała się trwale do naszej literatury dziecięcej i do polskiej kultury. Za tomik pt. „Rupaki” otrzymała w 1978 roku nagrodę Premio Europeo przyznawaną za wybitne nowatorskie osiągnięcia w dziedzinie poezji. W 1978 roku otrzymała Nagrodę Prezesa Rady Ministrów za całokształt twórczości.

Wiersze poetki zachęcają dzieci do zabawy słowem i własnej twórczości. Poetka jest autorką eksperymentu literacko pedagogicznego realizowanego również w naszym przedszkolu w pracy wychowawczo - dydaktycznej z dziećmi. Rada Pedagogiczna naszego przedszkola spotkała się z Panią Wawiłow 7 grudnia 1995 roku. Spotkanie to wywarło duży wpływ na pracę nauczycielek z dziećmi.

Pani Danuta była naszym gościem 4 kwietnia 1996r., prowadziła zajęcia z dziećmi, ułożyła wspólnie z nimi piękną bajkę o księciu. Bawiły się wspólnie z poetką ilustrując ruchem jej krótkie, dowcipne utwory. Pamiątką tego spotkania jest krótki wpis w kronice przedszkola.

Tradycją w naszym przedszkolu stało się już nadawanie grupom dziecięcym nazw zaczerpniętych z utworów poetki. Opuściły już nasze przedszkole grupy „Szkolnistów”, „Rupaków”, „Dzieci spod złotego parasola”, „Wesołych lwiątek”, „Króliczków”, „Szczęśliwych motylków”, „Tygrysków”, „Rozbrykanych smoków”, „Iskierek”, „Biedroneczek”,„Odważnych Żabek”, „Pszczółek” oraz „Wesołych Misió”  wychowywane w bliskim kontakcie z twórczością poetki. Obecne w przedszkolu również słuchają bajek i opowiadań a także uczą się wierszy Pani Danuty. Ilustrują wiersze ruchem, gestem, twórczością plastyczną. Próbują tworzyć własne wiersze, opowiadania i bajki. Bliski kontakt z poezją dla dzieci Pani Wawiłow prowadzi nasze dzieci w przyszłości do poznania i rozumienia poezji w dorosłym życiu.